Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Vodný plán Slovenska na roky 2022 – 2027 (2022)

Plán manažmentu správneho územia povodia Dunaja, Plán manažmentu správneho územia povodia Visly

Dátum schválenia: 11. 5. 2022
Forma: Uznesenie vlády SR č. 319/2022
Dokument na stiahnutie: SK 
 
Hlavným cieľom tretej aktualizácie Vodného plánu Slovenska je inovovať program opatrení zameraný na dosiahnutie environmentálnych cieľov v súlade s Rámcovou smernicou o vode (RSV). Úlohy sú modifikované podľa štruktúry a poznatkov z 1. a 2. Vodného plánu Slovenska a aktuálneho vývoja s dôrazom na prioritné aktivity, ktoré sú priamo spojené s implementáciou RSV (zlepšenie implementácie RSV) a iných s vodou súvisiacich smerníc.
 
Boli revidované významné vplyvy ľudskej činnosti a stanovenie ich dopadov na stav povrchových a podzemných vôd so zohľadnením klimatickej zmeny a nedostatku vody a sucha, vyhodnotenie pokroku, progresu pri dosahovaní environmentálnych cieľov. Ako základ tejto spoločnej vodnej politiky bola stanovená realizácia opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov do roku 2015 v rámci prvého plánovacieho cyklu, resp. do roku 2021 v rámci druhého plánovacieho cyklu, prípadne do roku 2027 v rámci tretieho plánovacieho cyklu. Nástrojom pre dosiahnutie cieľov RSV sú plány manažmentu správneho územia povodia Dunaj a plány manažmentu správneho územia povodia Visla vrátane programov opatrení.
 
Program opatrení svojou štruktúrou zodpovedá identifikovaným významným vodohospodárskym problémom (organické znečistenie povrchových vôd, znečistenie povrchových vôd živinami, znečistenie vôd prioritnými látkami a látkami relevantnými pre SR, hydromorfologické zmeny, problémy kvantity a kvality podzemných vôd, t. j. znečistenia podzemných vôd a zhoršenia kvantitatívneho stavu podzemných vôd a negatívne dopady zmeny klímy). Program opatrení je navrhovaný vo vzťahu k cieľom k roku 2027 stanoveným na národnej úrovni a na úrovni medzinárodného povodia Dunaja a medzinárodného povodia Visly pre jednotlivé významné vodohospodárske problémy.
 
V súvislosti s témou Bioty a ochrany biodiverzity boli nastavené nasledovné opatrenia:
  • Opatrenia na zabezpečenie pozdĺžnej kontinuity riek a biotopov (cieľom návrhu opatrení je systematicky obnovovať pozdĺžnu kontinuitu tokov - odstraňovať a spriechodňovať migračné bariéry na vodných tokoch a obmedziť výstavbu nových migračných bariér na tokoch)
  • Opatrenia na zlepšenie morfologickej kvality (cieľom opatrení je revitalizácia tokov resp. zmiernenie negatívnych dôsledkov spôsobených ich reguláciou - napriamenie korýt, opevnenie dna a brehov, odrezanie inundácií a pod., čo vedie k zlepšeniu stavu akvatických ekosystémov vďaka tvorbe prirodzených habitátov a ich prepojenia)
  • Možné kroky na zavedenie ekologického prietoku (t. j. hydrologický režim konzistentný s dosiahnutím environmentálnych cieľov RSV v prirodzených vodných útvaroch povrchových tokov - počas neho sa stále zachováva v danom čase príslušný ekosystém).