Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Volovské vrchy na roky 2023 – 2052 (2022)

Dátum schválenia: 30. 11. 2022
Forma: Uznesenie vlády SR č. 744/ 2022
Dokument na stiahnutie: SK
 

Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Volovské vrchy bolo vyhlásené vyhláškou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 196/2010 Z. z., ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Volovské vrchy.
 
CHVÚ Volovské vrchy sa nachádza na území východného Slovenska a bolo vymedzené pre ochranu 25 vtáčích druhov. Rozloha CHVÚ Volovské vrchy je 121 420,65 ha a na takmer 89 % tohto územia platí 1. stupeň ochrany. Viac ako 84 % územia tvoria lesné pozemky, z nich 57,6 % sú hospodárske lesy.
 
Program starostlivosti (PS) o CHVÚ Volovské vrchy bol pripravený a schválený aj na základe skutočnosti, že v decembri 2021 podala Európska komisia vo veci nedostatočnej ochrany biotopov hlucháňa hôrneho žalobu voči SR na Súdny dvor Európskej únie, ktorý svojim rozsudkom v júni 2022 potvrdil žalobné dôvody EK. Medzi vytýkané nedostatky patrí aj to,
že Slovenská republika pre 7 z 12 CHVÚ (vrátane CHVÚ Volovské vrchy) vymedzených aj pre ochranu biotopov hlucháňa hôrneho zatiaľ neschválila program starostlivosti.

Hlavným cieľom programu starostlivosti o CHVÚ Volovské vrchy je zlepšiť stav 4 druhov vtákov (hlucháň hôrny1, tetrov hoľniak, orol krikľavý a pôtik kapcavý1) z nepriaznivého stavu kategórie C do priaznivého stavu kategórie B – priemerný, priaznivý stav; ako aj minimálne zachovať priaznivý stav 21 druhov vtákov (bocian čierny, včelár lesný, sova dlhochvostá, žlna sivá, tesár čierny1, muchárik malý1, muchárik bielokrký, výr skalný, orol skalný, jariabok hôrny, prepelica poľná, rybárik riečny, ďateľ bielochrbtý, ďateľ prostredný, krutohlav hnedý1, penica jarabá, hrdlička poľná, muchár sivý, kuvičok vrabčí1, ďubník trojprstý1 a strakoš obyčajný1) v kategórii B – priemerný priaznivý stav.
 
Bližšie informácie: