Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Prioritný akčný rámec financovania Natura 2000 v Slovenskej republike pre EÚ programové obdobie 2021 – 2027

Dátum schválenia: 06. 02. 2020 (aktualizovaná verzia schválená 28. 05. 2021)
Forma: na úrovni MŽP SR
Dokument na stiahnutie: SK

 

Prioritné akčné rámce (PAF) sú viacročné strategické plánovacie nástroje, ktorých cieľom je poskytnúť komplexný prehľad opatrení potrebných na vykonávanie celoeurópskej sústavy Natura 2000 a súvisiacej zelenej infraštruktúry s uvedením financovania potrebného na tieto opatrenia a ich prepojenia s príslušnými programami financovania EÚ, v tomto prípade v budúcom viacročnom finančnom rámci 2021 – 2027.

Aktuálny dokument nadväzuje na PAF pre EÚ programové obdobie 2014 – 2020 schválený v roku 2013 a aktualizovaný v roku 2015.

Účelom dokumentu je pokračovať v určení priorít (ciele, opatrenia, aktivity) pre dosiahnutie cieľa 1 Stratégie EÚ na ochranu biodiverzity do roku 2020:
“zastaviť zhoršovanie stavu všetkých druhov a biotopov európskeho významu ... a dosiahnuť výrazné a merateľné zlepšenie ich stavu do roku 2020, aby v porovnaní so súčasnými posúdeniami
(i) o 100 % viac posúdení biotopov a o 50 % viac posúdení druhov podľa smernice o biotopoch vykazovalo zlepšený stav ochrany a
(ii) o 50 % viac posúdení druhov v rámci smernice o ochrane vtáctva vykazovalo bezpečný alebo zlepšený stav”.
 
Významným podkladom pre spracovanie PAF bol návrh opatrení a ich ocenenie, ktoré pripravila ŠOP SR individuálne pre každý biotop/druh európskeho významu.

Dôležitou súčasťou aktuálneho formátu PAF je požadované rozčlenenie opatrení na zachovanie a obnovu súvisiacich so zelenou infraštruktúrou a sústavou Natura 2000 podľa širších kategórií ekosystémov.

PAF prispejú nielen ku konkrétnym cieľom smerníc EÚ o prírode, ale poskytnú spoločnosti významné sociálnoekonomické prínosy, ako aj prínosy z hľadiska ekosystémových služieb. Medzi prínosy môže patriť zmiernenie zmeny klímy a adaptácia na zmenu klímy alebo iné ekosystémové služby, napríklad služby, ktoré súvisia s cestovným ruchom a s kultúrou.
 
Bližšie informácie: