Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Akčný plán EÚ: „Dosahovanie nulového znečisťovania ovzdušia, vody a pôdy“ (Cesta k zdravej planéte pre všetkých) (2021)

Dátum schválenia: 12. 5. 2021
Forma: COM/2021/400 final
Dokument na stiahnutie: EN (PDF; 1,02 MB) / SK
 
Akčný plán predstavuje víziu sveta bez znečistenia a zlučujú sa v ňom všetky prebiehajúce a plánované snahy do integrovanej stratégie, ktorá kladie prevenciu znečisťovania na prvé miesto. Keďže činnosti v mnohých oblastiach práve prebiehajú alebo len začínajú prinášať výsledky, Komisia do roku 2025 zhodnotí stupeň vykonávania tohto akčného plánu, pričom bude vychádzať z druhej správy o monitorovaní a výhľade nulového znečisťovania. Zistí, či sú potrebné ďalšie opatrenia na riešenie vzniknutých obáv a preskúma cieľové hodnoty, hlavné iniciatívy a opatrenia, ktoré boli dovtedy stanovené, aby EÚ v tomto desaťročí nastúpila na cestu k nulovému znečisťovaniu, ktoré predstavuje kľúčovú zložku cieľov Európskej zelenej dohody.
 
Vízia nulového znečisťovania do roku 2050: zdravá planéta pre všetkých:
"Znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy kleslo na úrovne, ktoré sa už nepovažujú za škodlivú pre zdravie a prírodné ekosystémy a ktoré rešpektujú medze, s ktorými sa naša planéta dokáže vyrovnať, vďaka čomu vzniká prostredie bez toxických látok."
 
Znečisťovanie ohrozuje aj našu biodiverzitu a významne prispieva k ďalšiemu hromadnému vymieraniu druhov. Znečisťovanie je spolu so zmenami vo využívaní pôdy a morí, s nadmerným využívaním prírodných zdrojov, zmenou klímy a inváznymi nepôvodnými druhmi jednou z piatich hlavných príčin straty biodiverzity.
 
Vo vzťahu k téme biodiverzity plán uvádza nasledovné ciele:
  • v rámci kapitoly 2.1. „Ciele nulového znečisťovania do roku 2030“:
  • Podľa právnych predpisov EÚ, ambícií zelenej dohody a v synergii s ďalšími iniciatívami by malo v EÚ do roku 2030 dôjsť o. i. k zníženiu podielu ekosystémov EÚ, kde znečisťovanie ovzdušia ohrozuje biodiverzitu, o 25 %.