Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Vodný plán Slovenska na roky 2022 – 2027

Dátum schválenia: 11. 5. 2022
Forma: Uznesenie vlády SR č. 319/2022
Dokument na stiahnutie: SK    

Hlavným cieľom tretej aktualizácie Vodného plánu Slovenska je na základe prehodnotenia  predchádzajúcich plánov manažmentu povodí aktualizovať program opatrení zameraný na dosiahnutie environmentálnych cieľov v súlade s rámcovou smernicou o vode (RSV).

Úlohy pre tretí plánovací cyklus sú modifikované podľa štruktúry a poznatkov z 1. a 2. Vodného plánu Slovenska a aktuálneho vývoja, s dôrazom na prioritné aktivity, ktoré sú priamo spojené s implementáciou RSV (zlepšenie implementácie RSV) a iných s vodou súvisiacich smerníc. Boli revidované významné vplyvy ľudskej činnosti a stanovenie ich dopadov na stav povrchových a podzemných vôd so zohľadnením klimatickej zmeny a nedostatku vody a sucha, vyhodnotenie pokroku/progresu pri dosahovaní environmentálnych cieľov. Ako základ tejto spoločnej vodnej politiky bola stanovená realizácia opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov do roku 2015 v rámci prvého plánovacieho cyklu, resp. do roku 2021 v rámci druhého plánovacieho cyklu, prípadne do roku 2027 v rámci tretieho plánovacieho cyklu.

Nástrojom pre dosiahnutie cieľov RSV sú plány manažmentu správneho územia povodia Dunaj a plány manažmentu správneho územia povodia Visla vrátane programov opatrení. Program opatrení svojou štruktúrou zodpovedá identifikovaným významným vodohospodárskym problémom (organické znečistenie povrchových vôd, znečistenie povrchových vôd živinami, znečistenie vôd prioritnými látkami a látkami relevantnými pre SR, hydromorfologické zmeny, problémy kvantity a kvality podzemných vôd, t. j. znečistenia podzemných vôd a zhoršenia kvantitatívneho stavu podzemných vôd a negatívne dopady zmeny klímy). Program opatrení je navrhovaný vo vzťahu k cieľom k roku 2027 stanoveným na národnej úrovni a na úrovni medzinárodného povodia Dunaja a medzinárodného povodia Visly pre jednotlivé významné vodohospodárske problémy.

Pokiaľ ide o samotný priemysel je potrebná transformácia priemyslu a celých dodávateľských reťazcov. Žiaduca je premena technológií v priemysle, nové technológie. Zmena štruktúry slovenského priemyslu je potrebná aj z dôvodu jeho veľkej závislosti od automobilového priemyslu, aby Slovensko nebolo naďalej len montážnou dielňou. Ďalej je Slovensko v súčasnosti aj výrobňou polotovarov (aluminium, oceľ...), ktoré znečisťujú životné prostredie. V týchto súvislostiach je potrebná tzv. znalostná ekonomika, zmena a prispôsobenie systému vzdelávania a pod. Granty EÚ budú poskytované na nové bezemisné technológie, u automobiliek sa môžu týkať napr. elektromobilov, nie značiek produkujúcich emisie.