Dátum schválenia: 11. 5. 2022
Forma: Uznesenie vlády SR č. 319/2022
Dokument na stiahnutie: SK
Hlavným cieľom 3. aktualizácie Vodného plánu Slovenska je na základe prehodnotenia predchádzajúcich plánov manažmentu povodí aktualizovať program opatrení zameraný na dosiahnutie environmentálnych cieľov v súlade s rámcovou smernicou o vode (RSV). Úlohy pre tretí plánovací cyklus sú modifikované podľa štruktúry a poznatkov z 1. a 2. Vodného plánu Slovenska a aktuálneho vývoja, s dôrazom na prioritné aktivity, ktoré sú priamo spojené s implementáciou RSV (zlepšenie implementácie RSV) a iných s vodou súvisiacich smerníc.
Boli revidované významné vplyvy ľudskej činnosti a stanovenie ich dopadov na stav povrchových a podzemných vôd, so zohľadnením klimatickej zmeny a nedostatku vody a sucha, vyhodnotenie pokroku/progresu pri dosahovaní environmentálnych cieľov. Ako základ tejto spoločnej vodnej politiky bola stanovená realizácia opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov do roku 2015 v rámci prvého plánovacieho cyklu, resp. do roku 2021 v rámci druhého plánovacieho cyklu, prípadne do roku 2027 v rámci tretieho plánovacieho cyklu. Nástrojom pre dosiahnutie cieľov RSV sú plány manažmentu správneho územia povodia Dunaj a plány manažmentu správneho územia povodia Visla, vrátane programov opatrení.
Program opatrení svojou štruktúrou zodpovedá identifikovaným významným vodohospodárskym problémom (organické znečistenie povrchových vôd, znečistenie povrchových vôd živinami, znečistenie vôd prioritnými látkami a látkami relevantnými pre SR, hydromorfologické zmeny, problémy kvantity a kvality podzemných vôd, t. j. znečistenia podzemných vôd a zhoršenia kvantitatívneho stavu podzemných vôd a negatívne dopady zmeny klímy). Program opatrení je navrhovaný vo vzťahu k cieľom k roku 2027 stanoveným na národnej úrovni a na úrovni medzinárodného povodia Dunaja a medzinárodného povodia Visly pre jednotlivé významné vodohospodárske problémy.
Prognóza potrieb úžitkovej vody pre poľnohospodárstvo, výhľadový horizont 2027:
Živočíšna výroba – klesajúci trend odberov v rokoch 2004 až 2010 sa v nasledujúcich rokoch stabilizoval a kĺzavé priemery i polynomické krivky zohľadňujú už nárast v posledných rokoch. Na základe týchto kriviek predpokladáme, že do roku 2027 stúpnu odbery z podzemných vôd pre túto skupinu minimálne na úroveň 14 mil. m3 (priemerný ročný odber na úrovni nad 440 l.s-1). Pre vzdialenejšie výhľadové úrovne uvažujeme s takýmto množstvom odoberanej vody.
Rastlinná výroba – vzhľadom na nevyhnutnosť zvýšiť potravinovú bezpečnosť v SR z vlastnej produkcie aspoň na 80 %, by mali začať odbery súvisiace zo zvýšením a hlavne stabilizovaním úrod stúpať. Výraznejšie zvýšenie však možno predpokladať až po roku 2021, nakoľko bude potrebné obnoviť zdevastovaný závlahový detail spolu s čerpacími stanicami. Pre výhľadový horizont 2027 sme uvažovali s priemernými potrebami vody na závlahy na úrovni 25 mil. m3.