Dátum poslednej aktualizácie13.02.2024
Kľúčovým prvkom prechodu na obehové hospodárstvo sú inovácie a investície (do ekodizajnu, druhotných surovín, recyklačných procesov a priemyselnej symbiózy). Obehové hospodárstvo môže významne prispieť k tvorbe pracovných miest a hospodárskemu rastu. Pri pohľade na pracovné miesta a rast príslušných odvetví sa ukazuje, či prechod na obehové hospodárstvo prináša očakávané výsledky. Odvetvia, ktoré úzko súvisia s obehovým hospodárstvom, ako napríklad recyklácia, opravy a opätovné použitie, sú obzvlášť náročné na pracovné miesta a prispievajú k lokálnej zamestnanosti.
Dôležité je poznamenať, že analyzované sektory predstavujú len podskupinu oveľa širšieho hospodárskeho vplyvu obehového hospodárstva. Vplyv obehového hospodárstva v iných odvetviach je však rozptýlenejší a ťažko sa izoluje. Recyklácia, ako aj oprava a opätovné použitie sa považujú za dobré náhradné ukazovatele uplatňovania obehového hospodárstva v iných odvetviach.
Indikátor sa skladá z dvoch častí:
Revidovaný monitorovací rámec pre obehové hospodárstvo, ktorý zaviedla Európska komisia, pozostáva z 22 indikátorov, z ktorých niektoré sú rozčlenené do čiastkových indikátorov. Podrobný prehľad o situácii v jednotlivých krajinách EÚ ako aj v celej EÚ nájdete po výbere štátu a rozkliknutí jednotlivých oblastí na stránkach Eurostatu.
Údaje o súkromných investíciách a hrubej pridanej hodnote súvisiacej s odvetviami obehového hospodárstva (ako % hrubého domáceho produktu) v jednotlivých štátoch EÚ sú dostupné v databáze Eurostatu (nutné zvoliť investície, resp. hrubá pridaná hodnota — percento hrubého domáceho produktu).