Dátum poslednej aktualizácie15.12.2023
1. Integrovaný rozvojový program I. Ochrana a rozvoj zdrojov
I.5 Zabezpečiť efektívny a udržateľný manažment prírodných zdrojov
16. Uprednostňovať a podporovať prírode blízke adaptačné opatrenia, zásady hospodárenia v lesoch a pod., ktoré reflektujú regionálne špecifiká a v dostatočnej miere reagujú na zmenu klímy a problematiku ochrany biodiverzity s dôrazom na prísnu ochranu klimaxových lesov a pralesov
Stratégia adaptácie SR na zmenu klímy – aktualizácia (2018)
Navrhované adaptačné opatrenia v oblasti lesníctva:
f) Zabezpečiť ochranu pralesov a prírodných lesov v kontexte celkovej realizácie konceptu udržateľného hospodárenia v lesoch
Akčný plán pre implementáciu Stratégie adaptácie SR na zmenu klímy (2021)
II.3. Špecifický cieľ 3: Adaptované lesné hospodárstvo
Špecifické opatrenie 3.7: Zabezpečenie ochrany a výskumu pralesov a prírodných lesov v kontexte adaptácie na zmenu klímy
Úlohy:
2.1 Zastaviť stratu biodiverzity
Zabezpečí sa ochrana lokalít pralesov a ich zvyškov a vhodný manažment v ich ochranných pásmach.
Spolu sa na Slovensku do dnešných dní zachovalo 10 583 ha pralesov a ich zvyškov (0,49 % z výmery lesov a 0,21 % z plochy SR).
Mapa schválených lokalít prírodných rezervácií Pralesy Slovenska
Zdroj: http://www.pralesy.sk
Pralesmi sa rozumie lesné spoločenstvo, ktorého zloženie, výstavba, rastové a ostatné životné procesy sú podmienené vlastnosťami prostredia, predovšetkým klímy. Je to les ekologicky ustálený, s trvalými dynamicky vyrovnanými vzťahmi medzi klímou, pôdou, organizmami a uchránený pred takými vplyvmi človeka, ktoré by zmenili zákonitosti životných procesov a štruktúru porastových útvarov.
Najväčšie lokality pralesov na Slovensku
Najzachovalejšie pralesy:
Pralesy Slovenska
Potreba zintenzívniť ochranu pralesov vyplynula z celoslovenského mapovania pralesov a pralesových zvyškov v rokoch 2009 až 2015, ktoré realizovalo Občianske združenie Prales. Okrem toho sme ako štát prijali záväzok identifikovať prirodzené lesy a pralesy aj v rámci Karpatského dohovoru.
Dňa 29.10.2021 vláda SR schválila návrh Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 427/2021 Z. z., ktorým sa vyhlasujú niektoré prírodné rezervácie ako Pralesy Slovenska, s účinnosťou od 1. decembra 2021. Ide o doteraz nedostatočne chránené lokality pralesov a prírodných lesov Slovenska.
Bude v nich platiť 5. stupeň ochrany podľa § 16 zákona č. 543/2002 Z. z., pričom sa prekrývajú s národnými parkami, ich ochrannými pásmami a s chránenými krajinnými oblasťami (cca 86 % prekryv), s chránenými vtáčími územiami (cca 86 % prekryv) a s územiami európskeho významu (cca 93 % prekryv). Tretina celkovej výmery Pralesov Slovenska je na biotopoch druhu hlucháň hôrny.
Pozemky prírodných rezervácií sú vo vlastníctve štátu a, s výnimkou 2 ha, v správe štátneho podniku LESY SR. 2 % lesných pozemkov tvoria hospodárske lesy, ostatné sú ochrannými lesmi, resp. lesmi osobitného určenia. Najviac lokalít sa nachádza v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji, no pralesové lokality sú vo všetkých ďalších krajoch Slovenska.
Predmetom ochrany Pralesov Slovenska sú prírodné procesy prebiehajúce v lesných biotopoch európskeho a národného významu.
Hlavným cieľom je zabezpečiť ochranu prírodných procesov a dosiahnuť prirodzenú dynamiku vývoja lesných ekosystémov, ich špecifickú štruktúru a funkcie a vytvoriť tak predpoklady pre zachovanie biologickej rozmanitosti a funkcií ekosystémov.
Vyhlásenie prírodných rezervácií Pralesy Slovenska je výsledkom trojročnej spolupráce viacerých mimovládnych organizácií a štátnych inštitúcií, konkrétne ŠOP SR, OZ Prales a OZ WWF Slovensko, LESY SR, š. p., ako aj MPRV SR a MŽP SR.
Rozhodnutím o ochrane pralesov prispieva Slovensko k plneniu cieľov, ku ktorým sa aj naša krajina zaviazala napr. v Karpatskom dohovore, alebo v Stratégií EÚ o ochrane biodiverzity do roku 2030, podľa ktorej je „naliehavo potrebné zabezpečiť prísnu ochranu všetkých zvyšných klimaxových lesov a pralesov,“ ktoré majú osobitný význam pre ochranu biodiverzity.