Preskočit na obsah
X Vážení návštevníci Enviroportálu,
20. 12. 2023 bola spustená nová verzia webového sídla, momentálne sa nachádzate na starej verzii. Na novú verziu budete automaticky presmerovaní. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti a ďakujeme za trpezlivosť.
Tím Enviroportálu

Stratégia EÚ týkajúca sa vykurovania a chladenia

Dátum schválenia: 16. 2. 2016
Forma: Oznámenie Európskej komisie (KOM 2016) 24 v konečnom znení 
Dokument na stiahnutie: https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=COM(2016)51&lang=sk

Stratégia by mala pomôcť znížiť dovoz energie a energetickú závislosť, znížiť náklady domácností a podnikov a splniť cieľ EÚ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov a záväzok vyplývajúci z dohody o zmene klímy uzavretej na konferencii o zmene klímy COP21 v Paríži.

Hoci odvetvie vykurovania a chladenia prechádza na čistú nízkouhlíkovú energiu, 75 % paliva, ktoré využíva, stále pochádza z fosílnych palív (takmer polovica z plynu). Táto stratégia síce prispeje k zníženiu závislosti od dovozu, prioritou však zostáva bezpečnosť dodávok, a to najmä v členských štátoch, ktoré sa spoliehajú na jediného dodávateľa.

Vďaka cieľom EÚ do roku 2020 sa využívanie energie z obnoviteľných zdrojov zvyšuje. Každý členský štát prijal vo svojom národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov cieľ energie z obnoviteľných zdrojov pre vykurovanie a chladenie

Stratégia poskytuje rámec na začlenenie účinného vykurovania a chladenia do energetických politík EÚ, tým že sa zameriava:

  • na zastavenie úniku energie z budov,
  • maximalizáciu účinnosti a udržateľnosti systémov vykurovania a chladenia,
  • podporu účinnosti v priemysle,
  • využívanie výhod začlenenia vykurovania a chladenia do elektrizačnej sústavy.

Spotrebitelia musia byť stredobodom tejto stratégie, ktorá využíva moderné technológie a inovačné riešenia na prechod k inteligentným, účinným a udržateľným systémom vykurovania a chladenia, ktoré môžu viesť k úsporám energie a nákladov pre spoločnosti i občanov, zlepšiť kvalitu ovzdušia, zvýšiť blahobyt jednotlivcov a priniesť výhody pre spoločnosť ako celok.