Hodnotenie stavu povrchových vôd pozostáva z hodnotenia ekologického stavu (resp. potenciálu) a chemického stavu.
Ekologický stav sa vyhodnocuje pomocou klasifikačných schém odvodených podľa požiadaviek rámcovej smernice o vode výskumnými pracovníkmi. Pozostáva z komplexného vyhodnotenia troch skupín prvkov kvality, a to: biologických, fyzikálno-chemických a hydromorfologických. Biologické prvky majú pri hodnotení prioritné postavenie, ostatné prvky kvality sú podporné prvky pre organizmy viazané na vodu. Výsledné zatriedenie ekologického stavu resp. potenciálu je prezentované 5-timi triedami:
Hodnotenie chemického stavu pozostáva z porovnania zistených koncentrácií jednotlivých prioritných látok s environmentálnymi normami kvality stanovenými Európskou komisiou. Chemický stav sa klasifikuje do dvoch tried:
Hodnotenie stavu podzemných vôd pozostáva z hodnotenia kvantitatívneho stavu a chemického stavu útvarov podzemných vôd.
Kvantitatívny stav útvarov podzemnej vody sa vyjadruje dvomi triedami stavu:
Chemický stav útvarov podzemnej vody sa vyjadruje dvomi triedami stavu:
Požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd definuje nariadenie vlády SR č. 269/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd.
Nariadenie č. 269/2010 Z. z. ustanovuje:
Predmetné nariadenie obsahuje 13 príloh, kde príloha č. 1 uvádza požiadavky na kvalitu povrchovej vody. Časť A prílohy č. 1 sa týka 43 všeobecných ukazovateľov, časť B sú nesyntetické látky, ktorú predstavuje 8 ukazovateľov, časť C sú syntetické látky, kde je uvedených 58 ukazovateľov. V časti D sú uvedené ukazovatele rádioaktivity (7 ukazovateľov) a v časti E hydrobiologické a mikrobiologické
ukazovatele, ktorú predstavuje 9 ukazovateľov.